Tasavallan presidentin vientipalkinnon nimi (1967-1998) vaihtui Tasavallan presidentin kansainvälistymispalkinnoksi vuonna 1999.
Tasavallan presidentin kansainvälistymispalkinto
2022
Kempower Oyj (Vuoden tulokasyritys)
K. Hartwall Oy Ab (Vuoden kasvuyritys)
Andritz Oy (Pitkäaikainen kansainvälinen investoija)
Kasvuryhmä Suomi ry (Vuoden yhteisö)
Tiedote
2021
RELEX Solutions Oy (Vuoden tulokasyritys)
Peikko Group Oy (Vuoden kasvuyritys)
Bayer Oy (Pitkäaikainen kansainvälinen investoija)
Maria 01 (Vuoden yhteisö)
Tiedote
2020
Supermetrics Oy (Vuoden tulokasyritys)
Harvia Oyj (Vuoden kasvuyritys)
Lojer Group Oy (Vuoden kasvuyritys)
Tiedote
2019
Keitele Forest Oy (Vuoden kasvuyritys)
Smartly.io Solutions (Vuoden tulokasyritys)
Cursor Oy (Vuoden yhteisö)
Tiedote
2018
M-Files (Vuoden kasvuyritys)
Icare Finland Oy (Vuoden tulokasyritys)
Kasvu Open (Vuoden yhteisö)
Tiedote
2017
Ponsse
iLOQ
Framery
FiBAN
2016
BlueFors Cryogenics
OptoFidelity
Rovaniemen kaupunki ja Visit Rovaniemi
2015
Slush
Vahterus
Serres
2013
Supercell
Vexve
Ledil
2012
Blancco
L-Fashion Group
Rovio
2011
Beneq Oy
Normet Group Oy
Suomen peliklusteri
2010
Golla Oy
Music Export Finland
The Switch
2009
Tekla Oyj
REACHLaw Oy
Muxlim Lifestyle Community
2008
Avant Tecno Oy
Napa-yhtiöt
Sunit Oy
2007
Etteplan Oyj
Proventia Emission Control Oy
Mobile Monday -tapahtumakonsepti - yhteisö
2006
ALMACO Group Oy - meriteollisuus
Detection Technology Oy - terveydenhuolto ja hyvinvointi, puolustus- ja avaruusteknologia
Movial Oy - ohjelmisto ja tietotekniikkapalvelut
2005
Nokian Capacitors Oy - sähköteollisuus
Mantsinen Group Ltd Oy - materiaalin käsittely
Nunnalahden Uuni Oy - energia/rakentaminen
2004
ELTEL Networks Corporation - sähkö- ja televerkot
Lamor Corporation - öljytuhojen torjuntalaitteet
CCC Group - ohjelmistot
2003
BasWare Oyj - ohjelmistot
Glassrobots Oy - lasiteollisuus
Ponsse Oyj - metsäteollisuus
2002
Jutel Oy - ohjelmistot
Nordic ID - elektroniikkateollisuus
Savcor Group Ltd Oy - elektroniikka ja instrumentointi
2001
Finex Oy - kemianteollisuus
Junttan Oy - metalliteollisuus
NetHawk Oy - elektroniikkateollisuus
2000
Comptel Oyj - ohjelmistot
Elektrobit Oy - elektroniikkateollisuus
Oy Karelia Parketti Ltd - mekaaninen puunjalostus
1999
Deltamarin Oy - konsultointi
Honkarakenne Oyj - puutaloteollisuus
Nokia Oyj / teleklusteri - elektroniikkateollisuus
Tasavallan presidentin vientipalkinto
1998
Marioff Oy - metalliteollisuus
Salmi-Vetoketju Oy - muoviteollisuus
Vaasa Group - Yhtiöt - sähköteknillinen teollisuus
1997
Data Fellows Oy - ohjelmistot
Janita Oy - kenkäteollisuus
Nokia Renkaat Oy - kumiteollisuus
1996
Oy Medix Biochemica Ab - kemianteollisuus
Okmetic Oy - elektroniikka
Tellabs Oy - elektroniikka
1995
Planar International Oy - elektroniikkateollisuus
Teknoware Oy - sähköteknillinen teollisuus
Veisto-Rakenne Rautio Oy - metalliteollisuus
1994
Genelec Oy - elektronikka ja instr.
Kemira Metalkat Oy - metalliteollisuus
Lappset Group Oy - puu- ja huonekaluteollisuus
1993
Benefon Oy - elektroniikkateollisuus
Helprint Oy - graafinen teollisuus
Wärtsilä Diesel Oy - metalliteollisuus
1992
Lokomo Oy - metalliteollisuus
Pemamek Oy - metalliteollisuus
K.A. Weiste Oy - paperi- ja muovikoristeet
1991
A. Ahlström Oy Pumpputeollisuus - metalliteollisuus
Polar Electro Oy - elektroniikka
Samesor Oy - metalliteollisuus
1990
Autorobot Finland Ky - metalliteollisuus
Oy Lival Ab - sähkötekn. teollisuus
Tecnomen Oy - elektroniikka
1989
Oy Beamex Ab - elektroniikka ja instr.
Datex Instrumentarium Oy - metalliteollisuus
Suomen Xyrofin Oy - elintarviketeollisuus
1988
Orion-yhtymä Oy Diagnostica - kemian teollisuus
Piretta-P.T.A. Oy - teva
Rammer Oy - metalliteollisuus
1987
Halton Oy - metalliteollisuus
Valmet Paperikoneet Oy - metalliteollisuus
Wihuri Oy Wipak - muoviteollisuus
1986
Fiskars Oy Ab Saksitehdas - metalliteollisuus
Muurame Oy - huonekaluteollisuus
Nokia-Mobira Oy - elektroniikkateollisuus
1985
Larox Oy - metalliteollisuus
Mirka Oy Keppo Ab - hiomatarviketeollisuus
Yhtyneet Paperitehtaat Oy Raflatac - metsäteollisuus
1984
Planmeca Oy - elektroniikka ja instr.
Oy Santasalo-Sohlberg Ab - metalliteollisuus
Tunturipyörä Oy - urheiluvälineet
1983
Kone-Jyrä Oy - metalliteollisuus
J W Suominen - teva
Tamglass Oy - lasiteollisuus
1982
A Ahlström Oy Iittalan lasit. - lasiteollisuus
Helvar Oy - elektroniikka ja instr.
Kemira Oy Vuorikemia - kemian teollisuus
1980
Hämeen Kenkätehdas Oy - kenkäteollisuus
Lillbackan Konepaja - metalliteollisuus
Metsäliiton Teollisuus - kemian teollisuus
1979
Lapponia Jewelry Oy - koruteollisuus
Nautor/Oy Wilh. Schauman Ab - veneteollisuus
Tamrock/Oy Tampella Ab - metalliteollisuus
1978
S Lagerholm Oy - puutaloteoll. (markkin.)
Turkistuottajat Oy - teva
Visko Oy - muoviteollisuus
1977
Finn-Karelia Virke Oy - teva
Messin Oy - huonekaluteollisuus
Yleinen Insinööritsto YIT - rak. urakointi
1976
Evox Oy - elektroniikka ja instr.
Exel Oy - urheiluvälineet
Outokumpu Oy Tevi - konsulttitoiminta
1975
Karhu-Titan Oy - urheiluvälineet
Koltek Oy - metalliteollisuus
Turo Oy - teva
1974
Tuomo Halonen Oy - metalliteollisuus
Marimekko Oy - teva
Neles Oy - metalliteollisuus
1973
Palomex Oy - elektroniikka ja instr.
Veneveistämö Pentti Siltala - veneteollisuus
Valon Kone Oy - metalliteollisuus
1972
Printal Oy - metalliteollisuus
Salora Oy - elektroniikka ja instr.
Suunto Oy - elektronikka ja instr.
1971
Kupittaan Kulta Oy - koruteollisuus
Oy Navire Ab - metalliteollisuus
Norlyn Oy - teva
1970
Oy Wärtsilä Ab - metalliteollisuus
V Luhtanen Oy - teva
Oy MK-tuote Ab - muovitavarateollisuus
1969
Kone Oy - metalliteollisuus
Lassila & Tikanoja Oy - teva
Rapala Oy - urheiluvälineet
1968
Finlayson-Forssa - teva
Kemppi Oy - metalliteollisuus
Vaisala Oy - elektroniikka ja instr.
1967
Asko Oy - huonekaluteollisuus
Inst. tsto Jaakko Pöyry & Co - konsulttitoiminta
J Marttiinin Puukkotehdas - metalliteollisuus